Історія футбольної форми

Футбольна уніформа значно мінялася протягом всієї історії футболу. Це сьогодні вона має практичність і збалансованість, і уявити футболіста, одягненого в щось громіздке та незручне, нам важко. Щоб форма отримала сучасний вигляд, нашим предкам довелося серйозно попотіти.
У сімдесятих роках ХІХ століття стандартна футбольна форма називалася “плюс 4″, тому що складалася із чотирьох основних елементів: штанів, заправлених у високі, до колін шкарпетки; сорочки й шапки. Футболісти навіть іноді одягали циліндри.
У Вікторіанські часи в Англії гравцям доводилося носити важкі робочі або армійські черевики, що було дуже нелегко і травмонебезпечних.

У той час футбол професійний ще тільки починав набирати обороти, і спортсмени одягалися “хто в що хотів”. От як описували форму команди “Британські Леді”: “Леді, які представляли” Північ “, були одягнені в червоні блузки в білий горошок, вільні чорні бриджі, чорні панчохи, червоні берети, коричневі шкіряні черевики та штани”. А власник кінських перегонів лорд Роузбері вмовив шотландців виступити проти англійців у формі жовто-рожевого кольору (так виступали його жокеї).
Соціальні зміни, що виникли в суспільстві, сприяли прискореному росту розвитку футболу. У першому десятилітті ХХ століття команди вже повинні були мати єдину форму. Вікторіанські комплекти уніформи були замінені светри й довгими шортами. Гумки тоді ще не винайшли, і шорти трималися на ремінь. Так у 1921 р. Джим Боуі грав у фіналі кубка Шотландії, коли його шорти раптом порвалися. Поки він міняв їх, гравець, якого він опікував, забивши єдиний гол у матчі.
Форма поступово ставала культовим атрибутом. Так воротар Дік Роуз був дуже марновірною людиною і свій 23 матч за Уельс грав у сорочці, яку не прав зі свого першого міжнародного матчу в 1899 р. ..
Також піднімалися питання цензури. Так у 1904 р. ФА, стурбована тим, що футбольні шорти ставали усе коротші, ввела правило: “футбольні шорти повинні прикривати коліна гравців”. Однак, що повинен був робити суддя, якщо вони не прикривали коліна – було незрозуміло.
Найбільші глобальні зміни в уніформі відбулися після Другої світової війни, у континентальній Європі, особливо в Італії й Угорщині. Довгі шорти мали недоліки (вага, дискомфорт), довелося їх удосконалити.

У 1939 році починають з’являтися перші номери на сорочках. Один цікавий факт … в 1960 році шотландський “Селтік” став першим і єдиним клубом, у гравців якого були пронумеровані шорти, а не сорочки.

Інша масштабна зміна у футбольній формі відбулася, коли були винайдені синтетичні волокна, типу нейлону й акрилу. Одяг став дуже легким, практично непромокаючім як усередині, так і зовні. Через шипи взуття стало краще “чіплятися” за газон.

Сьогодні через комерціалізацію футболу постійно змінюється і вигляд форми. Нові технології беруть своє. Компанія “Nіke” змогла домогтися того, що форма тепер важить 150-200 грам, тканина НЕ поглинає вологу, а значить, під час гри вага футболки не збільшується. Сучасні бутси так само відрізняються малою вагою та підвищеною зручністю. У професіоналів кожна пара взуття “заточена” під певну погоду, у бутс різна кількість шипів. Футболістам створюють унікальне взуття з урахуванням антропометрії стопи, щиколотки й інших факторів.

Футбольне екіпірування стало ще й захищати гравців. Сьогодні в кожного профі під гетрами на гомілках стояти щитки, що охороняють від травм. З’явилися гетри і воротарські рукавички.
Всі ми звикли до рекламних оголошень на футболках гравців. Іноді футболісти виражають протест або співчуття й розміщають у себе на плечі різні пов’язки. Іноді спонсорські контракти доходять до абсурду. Так футболістам мадридського “Атлетіко” на кожен матч доводилося виходити в різному одязі, тому що рекламували нові фільми, які на той момент ішли в кінотеатрах. Говорили навіть, що вони намагалися виготовити їх дешево й використовували тканину від матраців з місцевого заводу. Деякі дотепер після тієї історії називають “Атлетико” матрацнікамі.

В історії футболу були і своєрідні модники. Деякі під основною футболкою носили майку з різними закликами, гаслами, жартами, рекламою. Відомий російський футболіст Єгор Титов дуже любив носити майку “Хто ми? М’ясо “.

А збірній Камеруну навіть заборонили грати на ЧС-2002 у Кореї і Японії в своїх дивних майках. Офіційний представник штаб-квартири ФІФА Кейт Купер заявив, що “верхня частина форми у вигляді безрукавки” не може бути схвалена як форма національної команди. “Це не звичайна спортивна сорочка, а жилет”, – відзначив він. Таким чином, камерунцям не вдалося стати законодавцями футбольної моди. Такий вибір одягу був не випадковий, вона ідеально підходила для жаркого тропічного клімату в Африці. Також в африканців були спроби об’єднати труси й майку в єдиний комбінезон.

Донедавна в суддів була непомітна форма. Але арбітри з італійської “Серії-А” на чолі з П’єрлуїджі Колліною стали носити форму салатового кольору і не помітити їх було дуже важко.

Як бачите, перш ніж сучасне екіпірування дійшло до нас у загальноприйнятим вигляді, їй довелося пройти “вогонь і воду”, витримати цензуру, стати зручною, гарною та унікальною.